Știri din industrie
Acasă / Ştiri / Știri din industrie / Cât costă oțelul inoxidabil 304 pe: Aplicații practice, Selecție

Cât costă oțelul inoxidabil 304 pe: Aplicații practice, Selecție

Prețul oțelului inoxidabil 304 pe liră în octombrie 2026: Numerele pe primul loc

Iată răspunsul scurt înainte de orice altceva. Din octombrie 2026, 304 oțel inoxidabil care iese din fabrici din Asia și Europa se convertesc la aproximativ aceste niveluri: bobină laminată la rece cu finisaj 2B la 1,55 până la 2,10 USD pe liră, bobină laminată la cald nr. 1 cu finisare la 1,35 până la 1,80 USD pe liră, soluție recoaptă și decapată la 4,3,10 USD pe tub, 43,10 USD pe tub. și tub fără sudură recoapt sau electrolustruit la 3,90 până la 5,60 USD per kilogram. Deșeurile nemagnetice 304 sunt cumpărate la 0,38 până la 0,60 USD per liră în majoritatea yarzilor din SUA, ceea ce vă spune unde se află podeaua valorii aliajului.

Concluzia care contează: aceeași căldură de 304 părăsește moara ca bobină și ajunge la docul tău sub formă de tub cu cifra per kilogram mai mult decât dublată și uneori triplată. Nu s-a schimbat nimic despre chimie. Ceea ce s-a schimbat este că o bobină este străpunsă, trasă, recoaptă, murată, îndreptată, testată, tăiată și împachetată, iar fiecare dintre acești pași implică pierderi de randament, energie, uzură a sculelor și forță de muncă care trebuie recuperate din greutatea pe care o expediază efectiv.

Tabel 1 - Preț orientativ al oțelului inoxidabil 304 pe liră pe formă de produs, octombrie 2026, franco fabrică, fără transport și taxe
Forma și finisajul produsului Preț orientativ pe liră (USD) Ce determină numărul
304 bobina laminată la cald, finisaj nr.1 1,35 - 1,80 Prelucrare minimă la suprafață, adesea vândută ca materie primă pentru o reducere suplimentară
304 bobina laminată la rece, finisaj 2B 1.55 - 2.10 Reducere la rece plus recoacere și decapare, stoc standard de atelier
304 bobina laminată la rece, finisaj BA 1,75 - 2,35 Recoacere în atmosferă controlată, suprafață mai strălucitoare, inspecție mai strictă a suprafeței
304 tub fără sudură, murat 3,10 - 4,60 Piercing la cald, tragere la rece, recoacere cu soluție, îndreptare, încercare hidrostatică sau cu curenți turbionari
304 tub fără sudură, strălucitor recoacet 3,90 - 5,60 Cuptor cu atmosferă controlată, control dimensional mai strict, randament mai mic pe tonă
304 tub electrolustruit 4,50 - 7,50 Îndepărtare electrochimică suplimentară, cerințe de puritate ridicată, trasabilitate completă

Observați ce nu arată tabelul: orice număr fix. Oricine vă citează un preț fix pe liră pentru 304 fără să întrebe despre diametrul exterior, grosimea peretelui, lungimea, clasa de toleranță, finisajul suprafeței, metoda de testare și pachetul de documentație vă citează un număr care se va schimba înainte de semnarea comenzii de achiziție.

Un cumpărător care compară o cotație de bobină de 1,62 USD per liră cu o cotație de tub de 4,10 USD pe liră nu compară doi furnizori. Ei compară două produse diferite care se întâmplă să aibă un nume de clasă. Acea greșeală costă mai mulți bani decât economisește vreodată orice tactică de negociere.

De ce 304 nu are un preț unic pe liră

Concluzia mai întâi: oțelul inoxidabil 304 este comercializat pe o structură cu două straturi realizată dintr-o suprataxă de aliaj plus un preț de conversie. Fără a separa aceste două straturi, nicio cifră pe liră nu este comparabilă între furnizori, țări sau date de livrare.

Suplimentul de aliaj urmărește valoarea nichelului, cromului și fierului din oțel la orice dată dată de decontare. Prețul de conversie, numit uneori preț de bază sau extra moara, acoperă tot ceea ce este necesar pentru a transforma acel aliaj în forma pe care ați comandat-o. Când un comerciant vă citează un număr combinat, cele două straturi sunt ascunse în interiorul acestuia, iar furnizorul își păstrează flexibilitatea de a schimba echilibrul între ele pe măsură ce piețele de materii prime se mișcă.

În practică, o cotație completă 304 este construită din aceste blocuri:

  • Supliment pentru aliaj - calculate lunar din prețurile de referință publicate la nichel, crom și fier, ponderate cu fracția de masă a fiecărui element din specificația 304.
  • Prețul de conversie sau de bază - taxa morii pentru topirea, turnarea, perforarea, laminarea si finisarea materialului in forma comandata.
  • Suplimente de suprafață și toleranță - recoacere strălucitoare, electrolustruire, abatere mai strânsă a grosimii peretelui, ovalitate mai strânsă, dreptate suplimentară, lungimi aleatorii mai mari.
  • Suplimente de testare și documentare - inspecție terță parte, testare hidrostatică, testare cu ultrasunete, testare la coroziune intergranulară, certificate EN 10204 3.1, puncte martor directive echipamente sub presiune.
  • Suplimente de logistică și ambalare - carcase din lemn care pot fi navigate, capace de capăt, purjare cu azot, ambalare VCI, transport pe uscat, taxe portuare și baza Incoterms pe care ați convenit.

Consecința practică este simplă. Când primiți două oferte pentru aceeași țeavă nominală, transformați-le pe ambele în aceeași bază de livrare, același domeniu de testare și același nivel de documentație. Numai atunci comparația pe kilogram are sens.

Defalcarea a ceea ce se află în interiorul fiecărei kilograme de tub 304

Începeți cu concluzia: pe un tub fără sudură 304 murat facturat la aproximativ 3,80 USD pe liră, aproximativ 2,20 USD este valoarea aliajului și aproximativ 1,60 USD este tot ce s-a întâmplat cu acel aliaj după ce a fost topit.

Valoarea aliajului (Ni, Cr, Fe)
58%
Topire și lucru la cald
14%
Desenare și dimensionare la rece
11%
Tratament termic și decapare
8%
Inspecție și testare
4%
Ambalare, documente, transport intern
5%

Cota de aliaj este partea din preț pe care nimeni nu o poate contrazice. Se mută cu așezarea de nichel la London Metal Exchange și cu contracte de ferocrom și este același pentru fiecare moară de pe pământ. Restul de 42 la sută este locul în care furnizorii diferă cu adevărat și este locul în care un furnizor poate tăia în liniște colțurile.

Luați în considerare ce se întâmplă atunci când o moară scurtează ciclul de recoacere a soluției pentru a economisi gaz. Tubul îndeplinește încă cerințele dimensionale. Încă trece o verificare a punctului de duritate. Dar carbura de crom care ar fi trebuit să fie dizolvată înapoi în soluție solidă rămâne la granițele granulelor, iar tubul devine susceptibil la coroziune intergranulară în timpul funcționării. Economiile pe kilogram este de câțiva cenți. Costul unei defecțiuni premature a unui pachet de schimbător de căldură este măsurat în mii.

Recoacere cu soluție urmată de decapare este condiția de bază pentru serviciul rezistent la coroziune și merită să confirmăm că acest pas este de fapt inclus și nu presupus.

Solid Solution Pickling Pipe for Corrosion Resistant Service Conductă de decapare cu soluție solidă pentru service rezistent la coroziune Conductă inoxidabilă sau din aliaj tratată cu soluție și decapată care îndepărtează oxizii de suprafață; util atunci când rezistența la coroziune și includerea în proces confirmată. Vizualizare produs →

Energia este a doua cea mai mare intrare controlabilă după aliaj. O linie fără sudură trasă la rece, care funcționează la utilizare completă, își împarte costurile cuptorului și ale bancului de tragere pe mai multe tone, tocmai de aceea dimensiunea comenzii și programarea livrării influențează cifra per liră mai mult decât se așteaptă majoritatea cumpărătorilor.

Cum funcționează suprataxa de aliaj și de ce nichelul mută numărul

Concluzie mai întâi: nichelul reprezintă doar aproximativ 8% din greutatea lui 304, dar o mișcare de un dolar în prețul nichelului schimbă valoarea aliajului de 304 cu aproximativ opt cenți pe liră. La o comandă de zece tone, adică aproape de 1.760 USD care apar sau dispar fără un singur minut de muncă suplimentară.

Tipul 304 conține aproximativ 18% crom, 8% nichel, până la 0,08% carbon, cu echilibrul fier și cantități mici de mangan și siliciu. Formula de suprataxă de aliaj utilizată în industrie urmează aceeași compoziție.

Un calcul simplificat de suprataxă de aliaj, exprimat pe kilogram de 304 finit:

  • Nichel: 0,08 înmulțit cu prețul de referință al nichelului
  • Crom: 0,18 înmulțit cu prețul de referință al cromului
  • Bilanțul fierului: aproximativ 0,735 înmulțit cu prețul de referință al fierului
  • Mangan și siliciu: un procent mic din amestec, de obicei aplicat ca o cantitate plată

Rulați un exemplu funcțional folosind nichel la 7,20 USD pe liră, crom la 1,30 USD pe liră și fier la 0,04 USD pe liră. Nichelul contribuie cu 0,576 USD, cromul contribuie cu 0,234 USD iar soldul de fier contribuie cu aproximativ 0,029 USD. Valoarea aliajului ajunge aproape de 0,84 USD per kilogram de metal sau aproximativ 1.680 USD pe tonă de 304 înainte de a fi aplicat orice cost de conversie.

Această cifră este limita, nu prețul. Adăugați topirea, turnarea, condiționarea țaglelor, perforarea, tragerea, recoacerea, decaparea, testarea și ambalarea, iar un tub fără sudură murat ajunge la intervalul de trei până la patru dolari pe kilogram.

Sensibilitatea este ceea ce contează din punct de vedere comercial. Deoarece nichelul domină suprataxa, o fluctuație a prețului nichelului de 0,50 USD pe liră mută valoarea aliajului de 304 cu aproximativ 0,04 USD pe liră, care pentru un container de 20 de tone este de aproximativ 1.760 USD. Acesta este motivul pentru care fabricile publică suprataxe lunare și de ce perioadele lungi de valabilitate ale cotațiilor implică riscuri pentru oricare dintre părți le acceptă.

Cromul se mișcă mai puțin dramatic, dar a înregistrat o tendință ascendentă din 2024, deoarece topitoriile din Africa de Sud și Kazahstan s-au confruntat cu constrângeri de alimentare cu energie. Fierul și deșeurile se mișcă într-o bandă îngustă și rareori schimbă imaginea cu mai mult de un cent sau doi.

Fără sudură versus sudat, finisat la cald versus trasat la rece

Concluzie mai întâi: ruta de producție modifică prețul pe liră mai mult decât o face nota. Un tub 304 sudat și un tub 304 fără sudură de aceeași dimensiune pot diferi cu 30 până la 60 la sută pe bază de kilogram, iar un tub fără sudură trasat la rece poate sta cu 15 până la 25 la sută deasupra unui tub fără sudură finisat la cald de același diametru exterior.

Tubul fără sudură începe ca o țeagă solidă care este străpunsă, alungită pe o moară cu dorn sau o moară cu dop și apoi este terminată, la cald sau la rece, la dimensiunea finală. Nimic nu este sudat, deci nu există nicio cusătură de sudură de inspectat și nicio zonă afectată de căldură. Prețul reflectă faptul că întreaga secțiune transversală a fost deformată și tratată termic.

Tubul sudat începe ca bandă care este formată și sudată longitudinal, apoi, opțional, prelucrată la rece. Banda este mai ieftină decât țagla, operația de formare este mai rapidă și pierderea de randament este mai mică. Pentru serviciul general la presiune moderată, produsul sudat funcționează bine, cu condiția ca sudura să fie recoaptă și testată corespunzător.

Tabelul 2 - Prețul pe liră drivere pe calea de fabricație pentru tubul inoxidabil 304
Traseu Relația tipică de preț cu 304 sudate Acolo unde este locul
Sudat, ca sudat Linia de bază Linii de joasa presiune, tub structural si decorativ, utilitati generale
Sudate, recoapte si decapate Linia de bază sudată de 1,15 până la 1,30 ori Conducte de proces în care cordonul de sudură trebuie să fie rezistent la coroziune
Fără sudură, finisat la cald 1,35 până la 1,60 ori linia de bază sudată Serviciu de presiune mai mare, pereți mai groși, diametre mai mari
Fără sudură, desenat la rece 1,55 până la 1,85 ori linia de bază sudată Toleranță strânsă, perete subțire, diametru mic, schimbător de căldură și sarcină de instrumentare
Fără sudură, desenat la rece bright annealed Linia de bază sudată de 1,80 până la 2,20 ori Serviciu curat, contact alimentar și farmaceutic, control dimensional precis

Trei efecte de dimensiune specifice împing tubul tras la rece mai în sus pe curbă. În primul rând, pereții subțiri în raport cu diametrul necesită mai multe treceri de tragere și o rată mai mare de deșeuri. În al doilea rând, diametrele exterioare foarte mici sub aproximativ 12 mm necesită bănci specializate și un debit mai lent. În al treilea rând, lungimile foarte mari de peste 12 metri reduc numărul de tuburi care se potrivesc unui lot de tratament termic și măresc costul de manipulare pe kilogram.

Pentru presiune critică și temperatură, traseul fără sudură este de obicei singura alegere defensabilă, iar prima pe liră este mică în comparație cu costul unei eșecuri a cusăturii de sudură.

TP304, TP304L and TP304H Seamless Stainless Steel Pipe TP304, TP304L și TP304H țeavă din oțel inoxidabil fără sudură Conductă fără sudură din familia 304 pentru sarcini critice la presiune și temperatură, cu grade scăzute de carbon și pentru temperaturi înalte disponibile. Vizualizare produs →

În cazul în care produsul plat există deja și presiunile rămân modeste, tubul sudat și recoapt rămâne răspunsul economic, iar cumpărătorii nu ar trebui să fie împinsi să fie fără sudură pur și simplu pentru că diferența de preț pare mică pe hârtie.

Finisajul suprafeței și tratamentul termic pot muta prețul lirei cu 40 la sută

Concluzie mai întâi: din același tub fără sudură trasat la rece, diferența dintre starea murată, recoaptă strălucitoare și electrolustruită este în mod obișnuit de 1,20 USD până la 2,50 USD per liră și nimic din toate acestea nu apare în raportul de inspecție dimensională.

Starea decapată este produsă prin recoacere cu soluție urmată de decapare acidă într-o baie de acid azotic și fluorhidric, care îndepărtează depunerile de oxid formate în timpul tratamentului termic. Este condiția standard de alimentare pentru servicii rezistente la coroziune și la temperaturi ridicate și este alegerea corectă pentru majoritatea conductelor de proces.

Starea strălucitoare de recoacere înlocuiește etapa de decapare cu un cuptor cu atmosferă controlată care utilizează hidrogen sau un amestec de azot hidrogen. Suprafața iese strălucitoare și lipsită de oxizi, lipsită de ușoară reducere dimensională pe care o provoacă decaparea la suprafața exterioară și cu o calitate mai bună a suprafeței pentru un serviciu curat. Costă mai mult deoarece cuptorul consumă gaz protector, necesită un control mai strict al atmosferei și acceptă o densitate mai mică a lotului.

Condiția electro-lustruită merge cu un pas mai departe și îndepărtează câțiva microni de material controlați electrochimic, producând o suprafață pasivă, ultra curată. Este folosit în semiconductori, produse farmaceutice și servicii alimentare de înaltă puritate. Prima pe kilogram este cea mai mare dintre cele trei, deoarece procesul este lent și necesită un control atent al chimiei băii.

Pentru aplicațiile de service curate, unde contaminarea suprafeței contează, recoacere strălucitoare menține suprafața liberă de oxid, fără pierderea dimensională pe care o introduce decaparea.

Stainless Steel Bright Annealed Tube for Clean Service Tub recoacet strălucitor din oțel inoxidabil pentru servicii curate Tub din inox recoapt strălucitor care evită pierderea dimensională prin decapare; verificați înregistrările cuptorului pentru finisare fără oxizi în aplicații curate. Vizualizare produs →

Există o modalitate simplă de a verifica dacă finisajul pentru care ați plătit este de fapt finisajul primit. Solicitați citirea rugozității suprafeței și înregistrarea cuptorului de recoacere cu certificatul morii. Un furnizor care a curățat tubul cu adevărat strălucitor poate produce o diagramă a cuptorului cu timpul, temperatura și punctul de rouă din atmosferă. Un furnizor care a trecut pur și simplu tub murat printr-o stație de lustruire nu poate.

Cum diametrul exterior, grosimea peretelui și lungimea modifică cotația pe kilogram

Concluzie mai întâi: pentru aceeași clasă 304, trecerea de la un diametru exterior de 60,3 mm cu un perete de 3,91 mm la un diametru exterior de 12,7 mm cu un perete de 1,24 mm poate adăuga 35 până la 50 la sută la prețul per liră, deoarece tubul cu perete subțire cu diametrul mic are mult mai multe treceri de tragere și mai multe ruperi pe oră.

Înainte de a compara cotațiile, calculați singur greutatea teoretică pe picior. Pentru tubul din oțel inoxidabil, formula de lucru în unități metrice este greutatea pe metru egală cu diametrul exterior minus grosimea peretelui, înmulțită cu grosimea peretelui, înmulțită cu 0,0248, cu diametrele exprimate în milimetri. Pentru a converti în lire pe picior, înmulțiți rezultatul cu 0,672.

Exemplu lucrat. Un tub cu diametrul exterior de 25,4 mm și perete de 2,0 mm: 25,4 minus 2,0 este egal cu 23,4. Înmulțiți cu 2,0 pentru a obține 46,8. Înmulțiți cu 0,0248 pentru a obține 1,161 kilograme pe metru. Înmulțiți cu 0,672 pentru a obține 0,780 de lire sterline pe picior. La 4,20 USD pe liră, acel tub costă aproximativ 3,28 USD pe picior, sau aproximativ 10,76 USD pe metru.

Acum luați în considerare ce schimbă răspunsul:

  • Toleranță la grosimea peretelui - un perete specificat ca plus sau minus 10 la sută permite morii să se livreze la nivelul de jos, ceea ce reduce greutatea și, prin urmare, veniturile pe bucată. O toleranță de plus sau minus 5 la sută costă mai mult pe kilogram, dar garantează o presiune mai consistentă.
  • Toleranța diametrului exterior - toleranțele strânse sub plus sau minus 0,10 mm necesită treceri suplimentare de dimensionare și o rată de respingere mai mare.
  • Ovalitatea și excentricitatea - important pentru tubul schimbătorului de căldură care trebuie să fie rulat într-o foaie de tub, iar peretele excentric înseamnă că partea subțire determină presiunea nominală.
  • Lungimea - lungimile aleatorii de 5 până la 7 metri sunt cele mai ieftine. Lungimile fixe de peste 12 metri necesită rafturi speciale, mai mult spațiu în cuptor și mai multă manipulare pe kilogram.
  • Corectitudine - specificat ca milimetri pe metru de abatere, iar dreptatea mai strânsă înseamnă treceri suplimentare de îndreptare rotativă.

Un sfat practic care economisește bani reali: oferiți morii presiunea de proiectare, temperatura și toleranța de coroziune, mai degrabă decât un perete complet specificat. În multe cazuri, peretele minim care satisface calculul este cu un ecartament standard mai subțire decât ceea ce este în prezent pe desen, iar reducerea greutății curge direct la prețul pe liră.

Costuri de inspecție și certificare care nu apar niciodată pe cotație

Concluzie mai întâi: un pachet complet de testare și documentare pe tubul fără sudură 304 adaugă de obicei 3 până la 8 procente la prețul pe liră, iar dacă este necesară inspecția unei terțe părți la o agenție desemnată, aceasta poate ajunge la 12 procente.

Acestea sunt articolele care transformă o cifră ieftină pe liră într-un produs livrat scump atunci când nu sunt înscrise în comanda de cumpărare de la început.

  1. Certificat de testare al morii conform EN 10204 tip 3.1, eliberat de departamentul independent de inspecție al producătorului, cu trasabilitate numărului de căldură și rezultate chimice și mecanice complete.
  2. Test de presiune hidrostatică la presiunea de încercare specificată, cu timp de reținere și înregistrări ale martorilor.
  3. Testare cu curenți turbionari pentru defecte de suprafață și aproape de suprafață, standard pentru schimbătorul de căldură și tubul de instrumentare.
  4. Testare cu ultrasunete pentru defecte interne și verificarea grosimii peretelui, obișnuită pentru aplicații de înaltă presiune și cazane.
  5. Testare de coroziune intergranulară conform ASTM A262 practica E sau echivalent, esențială pentru servicii sudate și predispuse la sensibilizare.
  6. Identificarea pozitivă a materialului prin spectrometrie optică de emisie pe tubul finit, nu doar pe țagla de intrare.
  7. Inspecție terță parte de către o agenție desemnată, cum ar fi SGS, BV, TUV sau Intertek, inclusiv examinarea documentelor și martorul testului de presiune.
  8. Evaluarea conformității directivei echipamentelor sub presiune pentru aplicațiile europene sub presiune, cu implicarea organismului notificat.

Capcana este că aceste articole sunt cotate ca opțiuni și sunt adesea refuzate în funcție de preț, doar pentru ca cumpărătorul să descopere la portul de descărcare că antreprenorul de inginerie al utilizatorului final nu va accepta materialul fără ele. Re-testarea după expediere este costisitoare și, în unele cazuri, materialul pur și simplu nu poate fi recuperat.

Abordarea mai sigură este de a preciza domeniul complet al testului în anchetă. Un furnizor care cotează un pachet bine definit este comparabil cu un alt furnizor care citează același pachet. Un furnizor care citează un minim va arăta întotdeauna mai ieftin până în momentul în care documentele sunt verificate.

Unde se îndreaptă prețurile 304 în 2026 și mai departe

Concluzie mai întâi: direcția în 2026 este laterală, cu o tendință ușoară ascendentă, determinată de costurile ferme ale nichelului și de energie, compensată de capacitatea mare de topire indoneziană și chineză, care menține orice vârf de scurtă durată.

Oferta de nichel a fost confortabilă din punct de vedere structural, deoarece capacitatea indoneziei s-a extins agresiv, iar piața a rămas în surplus pentru câteva trimestre consecutive. Aceasta limitează cât de departe poate rula suprataxa de aliaj. Față de aceasta, topitoriile europene și japoneze se confruntă cu costuri mari de energie și au o anumită capacitate inactivă, astfel încât componenta prețului de conversie a crescut în sus.

1.55
2025 Q1
1.48
2025 Q2
1.60
2025 Q3
1.72
2025 Q4
1.80
2026 Q1
1.86
2026 Q2
1.78
2026 Q3
1.84
2026 Q4

Bobina indicativă 304 laminată la rece 2B, USD per liră, franco fabrică Asia. Cifrele sunt rotunjite pentru ilustrarea direcției și nu sunt citate.

Încă trei forțe modelează perspectiva. Tarifele de marfă între porturile asiatice și Europa sau America de Nord au fost volatile, iar disponibilitatea containerelor se îngustează în al patrulea trimestru. Structurile tarifare din Statele Unite continuă să împingă costurile terenurilor peste prețurile fabricii, iar revizuirile antidumping din Europa și India creează periodic incertitudine pentru importatori. În cele din urmă, cererea din partea infrastructurii GNL, a proiectelor pe bază de hidrogen și a sistemelor de răcire a centrelor de date a crescut, ceea ce sprijină liniile de produse fără sudură și de precizie cu valoare mai mare mai mult decât bobina de marfă.

304 Împotriva altor clase: Ce cumpără de fapt cenții suplimentari pe liră

Concluzie mai întâi: 316L are de obicei o primă de 25 până la 40 la sută față de 304 pe o liră, iar această primă este justificată numai atunci când clorurile sunt prezente cu adevărat. Multe specificații solicită 316L mai degrabă din obișnuință decât din necesitate.

Tabelul 3 - Prețul relativ pe kilogram de tuburi obișnuite din aliaje inoxidabile și nichel față de 304
Nota Preț relativ pe liră Motiv pentru a plăti diferența
201 austenitic 0,70 până la 0,80 ori 304 Conținut mai scăzut de nichel, potrivit numai pentru service uscat în interior
304 / 304L Linia de bază Rezistență generală la coroziune, servicii alimentare, majoritatea utilităților industriale
321 1,20 până la 1,30 ori 304 Stabilizat cu titan, serviciu continuu peste 425 de grade Celsius
316 / 316L 1,25 până la 1,40 ori 304 Adăugarea de molibden pentru clorură și expunere marina
2205 duplex 1,65 până la 1,95 ori 304 Aproximativ dublarea limitei de curgere, astfel încât pereții mai subțiri suportă aceeași sarcină
430 feritic 0,75 până la 0,90 ori 304 Fără nichel, bun pentru medii ușoare interioare și lucrări cu aparate
904L super austenitic 2,40 până la 3,10 ori 304 Serviciu acid sulfuric și fosforic, medii severe de clorură

Notele duplex merită o mențiune specială, deoarece numărul pe kilogram este înșelător. Un tub duplex 2205 costă mai mult pe kilogram decât 304, dar deoarece limita sa de curgere minimă este de aproximativ două ori mai mare, grosimea necesară a peretelui pentru aceeași presiune este adesea cu 30 până la 40 la sută mai mică. Costul instalat pe metru poate ajunge mai mic de 304, iar performanța la coroziune în serviciul cu clorură este mult mai bună.

Alegerea între 304 și tipul de rulmenți din molibden este o întrebare recurentă în lucrările petrochimice și de prelucrare a alimentelor, iar factorul decisiv este aproape întotdeauna nivelul de clorură și temperatura mediului de serviciu real.

Dacă conținutul de clorură rămâne sub aproximativ 200 ppm și temperaturile rămân sub 60 de grade Celsius, 304 este în mod normal răspunsul corect și mai ieftin. Peste aceste niveluri, clasele de rulmenți din molibden nu mai sunt opționale.

Pentru o privire mai atentă asupra modului în care cele două grade cele mai comune se compară în ceea ce privește performanța la coroziune, rezistența și costul, acest lucru este practic 304 comparativ cu 316 tuburi fără sudură acoperă în detaliu logica selecției.

Verificarea unei cotații: Cum să convertiți orice preț într-un cost real pe liră

Concluzie mai întâi: convertiți fiecare cotație într-o bază franco fabrică, greutate teoretică, livrare înainte de a compara orice. Omiterea acestui pas este cel mai frecvent motiv pentru care cumpărătorii plătesc în exces.

Urmați acești pași în ordine pentru fiecare furnizor.

  1. Confirmați baza de preț. Pretul este pe kilogram, pe metru, pe bucata sau pe lira? Este greutatea reală sau greutatea teoretică? La o comandă de 20 de tone, diferența dintre greutatea teoretică și cea reală poate depăși 800 USD.
  2. Convertiți prețurile kilogramelor în lire împărțind la 0,4536. Un preț de 8,40 USD pe kilogram este egal cu 3,81 USD pe liră.
  3. Adăugați baza de suprataxă de aliaj și perioada de valabilitate. O cotație cu o valabilitate de 30 de zile și fără mecanism de suprataxă implică riscul total de nichel pentru fabrică, așa că de obicei are un preț mai mare decât o cotație cu o suprataxă lunară.
  4. Identificați baza de livrare. Ex-works, FOB, CFR și DDP diferă în funcție de transport, asigurare, taxe portuare și taxe, iar pe rutele lungi spread-ul poate depăși 0,35 USD pe liră.
  5. Normalizați domeniul de testare. Adăugați costul oricărei teste pe care furnizorul le-a exclus.
  6. Comparați randamentul. Un furnizor care citează o toleranță de perete de 5 procente poate livra material care cântărește mai puțin decât cifra teoretică, ceea ce reduce mecanic kilogramele livrate și ascunde o creștere a prețului.

Rulați numerele pe un exemplu real. Furnizorul A cotează 3,60 USD per liră franco fabrică cu finisaj murat și un certificat de 3,1 mori. Furnizorul B cotează 3,35 USD per liră franco fabrică, dar exclude testarea hidrostatică la 0,09 USD pe liră și necesită o toleranță de perete de plus sau minus 10%. Odată adăugat testul, furnizorul B este de 3,44 USD per kilogram, iar toleranța mai slabă a peretelui reduce greutatea livrată cu aproximativ 4 procente, ceea ce ridică costul efectiv pe kilogram utilizabil înapoi peste Furnizorul A.

Cea mai ieftină cotație nu este aproape niciodată cel mai ieftin material. Este pur și simplu citatul cu cele mai multe articole lăsate afară.

Patru capcane care costă bani atunci când negociați prețul pe liră

Concluzie mai întâi: la achiziționarea de tuburi 304, cele patru pierderi recurente provin din înlocuire, toleranță negativă a peretelui, lipsa tratamentului termic și documentația nepotrivită. Fiecare este invizibil pe factură și vizibil pe podea.

Capcana unu: înlocuirea gradului

Un tub de calitate 201 sau 204 are un conținut mai scăzut de nichel și poate fi finisat pentru a arăta identic cu 304. Se prelucrează în mod similar, trece testul magnetului în același mod, deoarece ambele sunt austenitice și costă cu 20 până la 30 la sută mai puțin pentru a produce. Singura verificare de încredere este identificarea pozitivă a materialului pe tubul finit cu un spectrometru, nu o inspecție vizuală și nu doar un certificat.

Capcană a doua: toleranță negativă a peretelui

Când specificația permite un plus sau minus 10 la sută din grosimea peretelui, moara poate livra cu minus 10 la sută și rămâne conformă. Presiunea nominală calculată pe peretele nominal nu mai este valabilă, iar toleranța reală de coroziune este redusă. Pe un perete nominal de 3 mm, adică 0,3 mm de material pierdut.

Capcană trei: recoacere cu soluție omisă

Tubul tras la rece care a fost tras, dar nu a fost recoacet corespunzător, păstrează stresul rezidual ridicat și limitele de cereale sensibilizate. Arata acceptabil, taie usor si de multe ori trece printr-un simplu control al duritatii. Eșuează în serviciu. Apărarea este de a solicita înregistrarea cuptorului de recoacere cu detalii despre timp, temperatură și atmosferă, alături de certificatul de moară.

Capcană patru: documentație care nu se potrivește cu mărfurile

Un certificat eliberat pentru numărul de căldură al țaglei nu dovedește ceea ce a fost expediat. Solicitați ștampilarea sau marcarea numărului de căldură pe fiecare tub și verificați încrucișați numărul de căldură al certificatului de fabrică cu marcajele de pe materialul livrat. Orice discrepanță înseamnă că lanțul de trasabilitate este rupt.

Fiecare dintre aceste capcane valorează mai mult decât întreaga marjă de negociere pe o comandă tipică. Un cumpărător care se concentrează doar pe prețul principal pe liră și ignoră specificațiile tehnice negociază asupra numărului mic și ignoră cel mare.

Modalități practice de a reduce costul pe kilogram fără a scurta durata de viață

Concluzia în primul rând: consolidarea dimensiunilor, relaxarea toleranțelor inutile și achiziționarea pe un orizont de planificare mai lung oferă de obicei economii de 6 până la 12 la sută fără a modifica calitatea materialului sau factorul de siguranță.

  • Consolidați diametrele exterioare și pereții. Morile pretează dimensiunile individuale pe baza sculelor și a eficienței lotului cuptorului. Reducerea a opt mărimi la cinci pe parcursul unui an de consum aduce adesea o rată mai bună pe kilogram pe fiecare linie.
  • Comandați lungimi complete de fabricație. Lungimile aleatorii care se potrivesc cu ciclul de producție standard evită pierderile de tăiere la moara, iar economiile sunt transferate.
  • Reexaminați toleranța de coroziune. Dacă calculul folosește un perete care a fost ales cu ani în urmă pentru o condiție de proces diferită, recalcularea față de parametrii de funcționare actuali permite frecvent un gabar mai subțire.
  • Alegeți finisajul corect, nu cel mai bun. Tubul electrolustruit într-o linie de sodă caustică este o cheltuială inutilă. Tubul murat într-o linie curată farmaceutică reprezintă un risc de conformitate. Potriviți finisajul cu serviciul.
  • Utilizați o suprataxă lunară de aliaj cu o referință definită. Acceptarea unui preț fix cu o valabilitate lungă înseamnă plata unei prime de risc care se recuperează rar.
  • Planificați dinainte. Comenzile de urgență de două sau trei tuburi au cel mai rău preț pe liră, deoarece costurile de instalare, testare și documentare sunt repartizate pe o greutate mică.
  • Luați în considerare duplexul în care presiunea este constrângere. Un perete mai subțire de 2205 poate învinge uneori un perete mai gros de 304 la costul total instalat, îmbunătățind în același timp rezistența la clor.

Niciunul dintre acești pași nu necesită scăderea standardului de calitate. Ele necesită potrivirea caietului de sarcini cu datoria reală în loc de obișnuință.

Cum fabrică și controlează Jend Tube 304 Tube fără sudură

Jiangsu Jend Tube Co., Ltd. operează dintr-o unitate de 30.015 metri pătrați în provincia Jiangsu, China, cu o forță de muncă de peste 100 de oameni și o capacitate anuală de producție de 3.800 de tone. Fabrica rulează un ciclu complet de producție, de la selecția materiilor prime până la livrarea produsului finit, ceea ce înseamnă că suprataxa de aliaj, costul de conversie și domeniul de inspecție sunt toate într-o singură organizație, mai degrabă decât să fie împărțite între mai mulți subcontractanți.

Gama dimensională pentru tubul fără sudură finisat la cald și trasat la rece acoperă diametre exterioare de la 3,18 mm la 406,4 mm, grosimi de perete de la 0,3 mm la 20 mm și lungimi de până la 25.000 mm. Producția urmează standardele ASTM, EN, DIN, JIS, GOST și GB, astfel încât o singură specificație poate fi îndeplinită indiferent dacă contractorul de inginerie al utilizatorului final lucrează conform A213, A269, A312, EN 10216-5, DIN 17456, GOST 9941 sau JIS G3459.

Managementul calității este certificat conform ISO 9001:2015, cu o licență de echipament special pentru recipiente sub presiune casnice și aprobarea directivei europene pentru echipamente sub presiune. Materialul este furnizat cu certificare EN 10204 3.1, identificare pozitivă a materialului pe tubul finit și gama completă de opțiuni de testare nedistructivă, inclusiv metode hidrostatice, curenți turbionari și ultrasonice.

Pentru cumpărătorii care au nevoie de o bază de suprataxă de aliaj specifică, de o fereastră de livrare fixă ​​sau de o lungime nestandard mai mare de 12 metri, etapa de solicitare este momentul potrivit pentru a o ridica. Cerințele pot fi incluse în ofertă, mai degrabă decât negociate după plasarea comenzii.

Dacă aveți o întrebare curentă cu un diametru exterior definit, grosimea peretelui, gradul și domeniul de testare, puteți solicita o cotatie și primiți o defalcare care arată separat suprataxa de aliaj și componentele de conversie, ceea ce face comparația cu alți furnizori simplă.

Întrebări frecvente despre prețurile din oțel inoxidabil 304

Care este un preț corect pe liră pentru oțel inoxidabil 304 în 2026?

Pentru bobină, 1,55 până la 2,10 USD pe liră pentru finisaj 2B este un interval de lucru rezonabil. Pentru tubul fără sudură, 3,10 până la 4,60 USD pe kilogram pentru starea murată și 3,90 până la 5,60 USD pe kilogram pentru recoacere strălucitoare. Orice lucru semnificativ sub aceste benzi ar trebui să pună întrebări despre toleranța la grosime, tratamentul termic și domeniul de testare inclus.

De ce tubul fără sudură 304 este mult mai scump pe kilogram decât folia 304?

Pentru că foaia a fost deja rulată și recoaptă, în timp ce un tub pleacă din țagle care trebuie să fie străpuns, prelungit, tras la rece prin mai multe treceri, recoacet, decapat, îndreptat și testat. Fiecare dintre aceste operațiuni consumă energie și generează deșeuri, iar pierderea de randament este taxată în funcție de greutatea livrată efectiv.

Prețul pe liră include suprataxa de aliaj?

Depinde de furnizor. Unii publică un singur număr care include totul. Altele separă suprataxa de aliaj și prețul de conversie. Confirmați întotdeauna baza pentru care sunteți cotat și confirmați prețurile de referință și data de decontare utilizate pentru calcularea suprataxelor.

Cât de mult adaugă nichelul la prețul de 304?

304 conține aproximativ 8 la sută nichel în greutate, astfel încât fiecare mișcare de 1,00 USD per liră în prețul de referință al nichelului modifică valoarea aliajului de 304 cu aproximativ 0,08 USD pe liră. Pentru un transport de 20 de tone, adică aproximativ 3.500 USD.

Merită 316L costul suplimentar peste 304?

Doar acolo unde sunt prezente cloruri sau acizi specifici. În serviciul fără cloruri sub aproximativ 60 de grade Celsius, 304 funcționează bine, iar prima de 25 până la 40 la sută plătită pentru 316L nu cumpără nimic. În procesele de coastă, maritime sau cu purtări de clorură, molibdenul din 316L este esențial.

Pot obține un preț mai mic pe kilogram acceptând o toleranță mai slabă a peretelui?

Da, de obicei cu 3 până la 6 procente mai puțin, deoarece moara livrează mai puțin metal pe metru. Compensația este o toleranță de coroziune redusă și o presiune nominală care nu se mai potrivește cu un calcul bazat pe peretele nominal. Pentru componentele de menținere a presiunii, aceasta nu este de obicei o economie acceptabilă.

Care este diferența dintre greutatea teoretică și prețul pentru greutatea reală?

Greutatea teoretică este calculată din dimensiunile nominale. Greutatea reală este ceea ce citește cântarul. Pe peretele subțire și tubul cu toleranță strânsă, cele două pot diferi cu câteva procente, iar la o comandă completă acea diferență valorează mai mult decât obțin majoritatea negocierilor de preț.

Cât timp ar trebui să rămână valabilă o ofertă cu tub 304?

Cu un mecanism de suprataxare lunara de aliaj, 15 pana la 30 de zile este normal. Cu un preț complet fix, morile au o valabilitate de obicei între 7 și 15 zile, deoarece expunerea la nichel este suportată în întregime de furnizor.

Reacere strălucitoare justifică într-adevăr costul suplimentar pe kilogram?

Se întâmplă atunci când curățenia suprafeței sau precizia dimensională contează, cum ar fi în serviciile alimentare, farmaceutice, de semiconductori și de instrumente. Pentru conductele generale de proces într-o fabrică chimică, starea murată funcționează identic la un cost mai mic.

Ce documente ar trebui să ajungă cu un transport cu tub fără sudură 304?

Un certificat de testare EN 10204 tip 3.1 cu rezultate chimice și mecanice complete, trasabilitatea numărului de căldură, rapoartele de testare aplicabile pentru testarea hidrostatică, cu curenți turbionari sau cu ultrasunete, după cum este specificat, o listă de ambalare cu numerele și dimensiunile de căldură și, acolo unde este relevant, o declarație de conformitate cu directiva echipamentelor sub presiune..

Știri înrudite

Jiangsu Jend Tube Co.,Ltd.